Finančni nadzor nad kurirskimi službami

17 julija, 2019by Martin Težak

Finančni nadzor

Računovodstvo Špica z vami od 1993 leta.

FURS napoveduje nadzore pravilnosti obračunavanja DDV v dejavnosti spletne trgovine v povezavi s stalnimi poslovnimi enotami v Sloveniji.

Ugotovljenih je bilo več primerov, v katerih so družbe s sedežem v tujini poslovale preko stalnih poslovnih enot, ki v Sloveniji niso bile registrirane, pri tem pa ni bilo obračunanih in plačanih ustreznih dajatev. Eden od zaznanih načinov poslovanja je, da zavezanec s tujo identifikacijsko številko za DDV preko spletnih strani oglašuje in prodaja različne izdelke, pri tem pa ima v Sloveniji stalno poslovno enoto, za katero se tu opravljajo različne storitve, kot npr. priprava paketov in pakiranje, skladiščenje izdelkov pred pakiranjem, oddaja paketov kurirskim službam v imenu naročnika, administracija, sprejemanje vrnjenih paketov, komunikacija s strankami in podobno.

Kaj je stalna poslovna enota?

V zvezi z obstojem stalnih poslovnih enot v Sloveniji podjetij, ki imajo sedež v tujini, želimo opozoriti, da so izvajalci storitev kot npr. kurirske službe, dolžni presoditi, ali ima naročnik teh storitev stalno poslovno enoto v Sloveniji oz. ali storitve uporablja stalna poslovna enota v Sloveniji in v tem primeru obračunati DDV. Stalna poslovna enota prejemnika storitev je opredeljena kot vsaka enota z dovolj stalnimi in ustrezno strukturiranimi človeškimi in tehničnimi viri, da lahko prejme in uporabi storitve, ki so opravljene za lastne potrebe navedene poslovne enote.

Poostren nadzor

Finančna uprava RS bo v drugi polovici leta 2019 poostrila nadzor na področju ugotavljanja stalnih poslovnih enot v Sloveniji, prav tako pa tudi v okviru postopkov odmere DDV pri kurirskih in drugih službah v Sloveniji, ki opravljajo storitve tem zavezancem.

Kaj lahko zavezanci storijo?

Zavezanci, ki opravljajo poštno in kurirsko dejavnost in niso pravilno obračunavali DDV, lahko obračune DDV iz preteklih obdobij popravljajo v skladu 88.b členom ZDDV-1, ki določa, da lahko davčni zavezanec, ki ugotovi napako pri obračunu DDV najpozneje do začetka davčnega inšpekcijskega nadzora oziroma do vročitve odmerne odločbe oziroma do začetka postopka o prekršku oziroma kazenskega postopka vključi popravke napak iz preteklih davčnih obdobij v tekoči obračun DDV.

Če davčni zavezanec sam popravi nepravilno obračunani DDV po 88.b členu ZDDV-1, se na podlagi 141.a člena istega zakona razbremeni odgovornosti za prekršek.

Za več informacij kliknite tukaj.

Vir: FURS, 9.7.2019

Martin Težak