Sprememba zakonov
Računovodstvo Špica z vami od 1993 leta.
Vlada je potrdila predlog sprememb štirih davčnih zakonov, saj si želijo okrepiti konkurenčnost poslovnega okolja in ohraniti stabilno gospodarsko okolje ter prispevati h gospodarski rasti.
-
Zvišale se bodo meje davčnih razredov in znižala se bo davčna stopnja v 2. in 3. razredu za eno odstotno točko (na 26 % in 33 %). Splošna olajšava se bo dvignila s 3.302,70 evra na 3.500 evrov, hkrati pa bomo uvedli tudi linearno dodatno splošno olajšavo za nižje prejemke oziroma vse dohodke do letne višine 13.316 evrov.
-
Na strani obremenitve kapitala se bo uvedla 7 % minimalna stopnja davka od dohodkov pravnih oseb(DDPO), s čimer se bo omejila davčna osnova, do katere lahko podjetja uveljavljajo davčne olajšave in prenesene izgube. Zvišanja nominalne stopnje DDPO v letu 2020 predlogi sprememb ne predvidevajo.
-
Zvišala se bo stopnja davka za dohodke iz kapitala, za izvedene finančne instrumente in za dohodke iz oddajanja premoženja v najem, in sicer s 25 % na 27,5 %. V primeru obdavčitve dobičkov iz kapitala in izvedenih finančnih instrumentov velja omeniti še, da se bo zniževanje stopnje glede na dobo imetništva spremenilo, in sicer v primeru dobe lastništva od pet do deset let se bo stopnja znižala na 20 %, v obdobju od deset do 15 let na 15 %, v naslednjih petih letih na 10 %, po 20 letih pa se tako kot doslej ohranja stopnja 0. V primeru davka za dohodke iz oddajanja premoženja v najem pa se zvišuje odstotek normiranih stroškov, ki se priznavajo pri ugotavljanju davčne osnove od dohodka iz oddajanja premoženja v najem, in sicer z 10 % na 15 %.
-
Boniteta za zasebno uporabo službenih vozil na električni pogon se bo znižala za 1,2 odstotni točki, in sicer z 1,5 % na 0,3 % nabavne vrednosti vozila mesečno.
Vir: Ministrstvo za finance, 3.10.2019, portal GOV.si
.